Imprezy Stand-up w Krakowie

imprezy stand-up w krakowie

Stand-up jest wyjątkowo szybko rozwijającą się w Polsce formą rozrywki. Powyższe zdanie bardzo często powtarza się we wszelkiego rodzaju tekstach dotyczących komedii. A to dlatego, że jest całkowicie prawdziwe. Właściwie istnieje szansa, że w naszym kraju codziennie przybywa jeden komik stand-up. W dużych miastach odbywa się po kilka cyklicznych imprez tygodniowo. Najwięcej tego typu eventów znajdziemy w Warszawie. Kraków jest jednak niewiele gorszy! 

W zestawieniu przedstawiam tylko imprezy odbywające się z mniejszą lub większą regularnością (np. raz w miesiącu, raz w tygodniu). Na większości z nich nie zobaczymy Kacpra Rucińskiego, Abelarda Gizy ani Katarzyny Piaseckiej. Będziemy mogli za to zapoznać się z materiałem młodych, niszowych albo po prostu dopiero wybijających się komików.

1. Studio Kabaretu w Gwarku. Miasteczko AGH jest istnym zagłębiem wydarzeń rozrywkowych. W licznych klubach kampusu każdego dnia odbywają się koncerty, slajdowiska lub pokazy filmowe. Co środę w Gwarku możemy też natrafić na wydarzenia komediowe. W cyklu niekiedy biorą udział kabarety. Zdarzają się też pokazy impro (w tym wywodzącej się z AGH grupy So Close). Zazwyczaj jednak natkniemy się tutaj na stand-up.

Gwarek, Reymonta 17

Środa. Godzina 20:00. Wstęp Wolny.

Organizator: Marcin Zbigniew Wojciech (marcin.wojciech@gmail.com)

Studio kabaretu na Facebooku.

2. Studio Kabaretu w Zaścianku. Imprezy w Gwarku odbywają się od lat (bodajże od czterech). Relatywną nowością są za to spotkania w klubie Zaścianek. Co wtorek możemy przyjść się pośmiać do niewielkiej knajpki w centrum miasteczka AGH. Podobnie jak wyżej spotkamy młode kabarety lub formacje impro. Statystycznie jednak najczęściej odbywają się występy komików-solistów. Tutaj właśnie między innymi raz w miesiącu ma miejsce powoli zyskujący status legendy Pojedynek Stand-up (został przeniesiony z Gwarka niecały rok temu)

Zaścianek, Rostafińskiego 4

Wtorek, Godzina 20:00, Wstęp Wolny.

Organizator: Marcin Zbigniew Wojciech (marcin.wojciech@gmail.com)

Studio kabaretu na Facebooku.

3. Comedy Lab. Nazwa Comedy Lab skrywa dwa znaczenia. Jest to więc kolektyw komików oraz cykl (najstarszy w Krakowie). Spod marki CL wywodzi się wielu stand-uperów, którzy zaczynają święcić (lub już święcą) triumfy w całej Polsce. To tutaj właśnie rozwijali skrzydła Michał Leja, Olka Szczęśniak czy Wojtek Pięta. Ekipa ściśle współpracuje z Artefaktem. W każdy piątek możemy zobaczyć występy stand-upowe, improwizacyjne lub eksperymentalne (często po prostu łączące stand-up i impro).

Artefakt Cafe, Dajwór 3

Piątek, Godzina 20:00, Wstęp 5 zł

Organizator: Michał Mącznik (michal.macznik@gmail.com)

Comedy Lab na Facebooku.

4. World Wide Open Mic. We Wrocławiu środowisko stand-upu angielskojęzycznego działa niezwykle prężnie. Jego głównym spiritus movens jest polski Amerykanin – Jim Williams. Mniej więcej rok temu zaczął podbijać Kraków. Z inicjatywy Jima powstał pierwszy angielskojęzyczny open mic w naszym mieście! Obecnie raz w miesiącu przyjeżdża z Wrocławia jeden z tamtejszych komików (zazwyczaj cudzoziemiec), aby poprowadzić  imprezę. Wokół cyklu zaczyna się też tworzyć stałe środowisko występujących expatów.

Pub Dobry Kumpel, Floriańska 47

Pierwsza lub druga niedziela w miesiącu (trzeba sprawdzać na Facebooku), Godzina 20:00, Wstęp Wolny.

Organizator: Jim Williams (open-mic@famousjimwilliams.com)

World Wide Open Mic na Facebooku

5. Otwieracz. Otwieracz to otwarty mikrofon, który jest jeszcze bardziej otwarty niż inne. Organizator (ja :)) zachęca do pojawiania się wszelkie odmiany komików. Na scenę niekiedy wkraczają testujące nowe skecze kabarety. Raz imprezę odwiedziła grupa impro. Regularnymi bywalcami są też iluzjoniści i slamerzy. Połowę występujących na każdej edycji stanowią jednak stand-uperzy.

Klub Szpitalna 1, Szpitalna 1

Poniedziałek – Raz w miesiącu, Godzina 20:00, Wstęp Wolny

Organizator: Tomek Biskup (beshop@o2.pl)

Strona Organizatora na Facebooku

6. Stand-up Open Mic z Gościem. Najmłodsza impreza ze wszystkich na liście. Dwa razy w miesiącu ma odbywać się open mic w pubie Stolica przy ulicy Sławkowskiej. Oprócz młodych komików testujących nowe teksty zawsze pojawi się Gość  (spoza Krakowa) z dłuższym (i sprawdzonym) materiałem.

Pub Stolica, Sławkowska 23

Czwartek – Dwa razy w miesiącu, Godzina 20:00, Wstęp Wolny

Organizator: Tomek Biskup (beshop@o2.pl)

Strona Organizatora na Facebooku

Drodzy fani stand-upu, jak widzicie zaproponowałem Wam darmowe (lub bardzo tanie) imprezy na wszystkie dni tygodnia oprócz soboty. Miłej zabawy! Jeśli chcecie otrzymywać informacje o tych (i innych) ciekawych wydarzeniach  w Krakowie, możecie zapisać się do newslettera.
Pozdrawiam.

Tomek Biskup

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s